rhodesian  ridgeback

Pro Fortuna

 

naši psi

odchovy


Pro naše zdraví


další linky

popis plemene

 

popis plemene

 

 

historie RR


Dnes uznávané plemeno je naprosto nedávné. Nicméně původ tohoto psa je velmi starodávný. První psi s hřebenem obráceně rostoucí srsti na hřbetě se objevili v Egyptě 3000 let před n. l. Dozvěděli jsme se o tom z řezeb a maleb nalezených v hrobech faraónů. První bílí muži, kteří viděli psy s ridgi, byli Portugalci, již přistáli na místě dnešního Kapského Města v Jížní Africe roku 1487. Jak se dostali psi s hřebenem obráceně rostoucí srstí a jejich pánové z Egypta na jih Afriky? To je dlouhé povídání s mnoha zastávkami podél cesty.

Podle legend existovali nejčatěji psi s ridgem spíše než s hladkým hřebetem. Protože nápadný hřeben zpět rostoucí srsti označoval loveckou obratnost, tito psi požívali zvláštní úcty domorodců.

Ridgebackové mohli být využití ke sledování lva a neustálým štěkánim jej držet na místě, dokud ho lovci nebudou moci zastřelit. Mnoho lovců té doby popisuje bolestné příběhy o smělosti těchto psů a jejich ochotě položit svůj život za svého majitele.

Plemeno, jaké je známé dnes, je pravděpodobně odvozené od psů Khoin-Khoinů zkřížených se psy typu mastifa, chrta a určitě elegantním skotským jelením psem.

První ridgebackové byli dovezeni v srpnu roku 1987 ještě do Československé socialistické republiky.

 


charakteristika RR

Rhodeský ridgeback je pohledný a silný pes původem z jižní Afriky, který získal své jméno díky hřebenu obráceně rostoucí srsti na hřbetě. Je to pes inteligentní, trpělivý, a se silným smyslem pro humor, což z něj dělá báječného společníka, perfektně vybaveného pro život domácího mazlíčka, ale i víkendového loveckého psa.

Jsou mimořádně oddaní své rodině a nemusíte je cvičit na obranu. Potřebují majitele, kteří jsou odhodlaní vyžadovat stálou, důslednou dosciplínu slušným způsobem. Musí s tím začít hned, jak si štěně přinesou domů. Jsou také vybaveni mimořádně dlouhou pamětí.

Bez ohledu na to, že se pro toto plemeno běžně používá pojmenování „lví pes„, rhodeští ridgebackové jen zřídka lovili lvy. Když lev obtěžoval pasoucí se dobytek, byla vynikající obratnost a nebojácnost rhodeského ridgebacka využívána k tomu, aby jednotlivého lva vypátral a držel ho v úzkých. Jakmile dorazili lovci, psi často pomáhali otočit lva tak, aby byl výstřel jistý.

Tradičním úkolem rhodéských ridgebacků na jihoafrických farmách bylo tedy odhánět predátory, chránit dům, pást dobytek a případně, když to bylo potřeba, lovit. Jindy byli používaní jako honiči. Pracovali v týmu, snažili se zvěř chytit a strhnout. Ridgebackové jsou vybaveni jak rychlostí, tak vytrvalostí.

Jakmile rhodéský ridgeback žene zvěř, nebere ohled na auta, což stálo mnoho psů život. Oplocená zahrada je nutnost stejně jako výcvik.


fyzické vlastnosti

Dospělý samec rhodeského ridgebacka by měl mít 64 - 68 cm (+-)1 cm toleranci v kohoutku. Výška fen je  61 – 66 cm (+-)1cm toleranci. I když  rhodéský ridgeback nepůsobí tak masivně jako rotvajler, je to mimořádně silný pes s velmi tuhou svalovinou. Množství tuku po těle je mimořádně malé jako u typických chrtů. Ano, dá se říci, že rhodéský ridgeback dokonale „klame tělem“. Dokud se nepokusíte udržet rozčíleného dospělého ridgebacka, nebudete mít skutečnou představu o tom, jak je silný.

Hlava je přiměřené délky

Lebka plochá, spíše široká mezi ušima, bez vrásek v klidu

Nos černý, nebo hnědý podle barvy srsti psa. Černý nos je spojen s černýma očima, hnědý s jantarovýma očima

Uši má nasazeny spíše vysoko, střední velikosti.

Krk je přiměřeně dlouhý, silný a bez laloku.

Hrudník by měl být nepříliš široký, ale velmi hluboký a prostorný. Žerba přiměřeně klenutá, nikoli sudovitá. Hřbet silný, bedra silná a osvalená

Hrudní končetiny jsou naprosto rovné, mají silné kosti a lokty těsně u těla. Pánevní končetiny by měli mít suše a dobře vyjádřené svalstvo a zaúhlená kolena

Ocas je silný u kořene, nenasazený ani příliš vysoko, ani příliš nízko, zužující se ke špičce. Není nikdy zakroucený

Osrstění je krátké a husté, hladké a lesklé na dotek. Nemělo by být ani vlnité, ani hedvábné.

Zbarvení se objevuje ve dvou formách – světle pšeničné a a červeně pšeničné. Hlava, trup, končetiny, a ocas jsou jednotlivé barvy. Malé bílé skvrnky na hrudi a prstech jsou přípustné, ale výrazné bílé skvrny na břiše nebo nad tlapami nežádoucí. Tmavá maska v okolí čenichové partie a uší je přípustná

Za odchylky ridge jsou brány – 1) chybění korunky, 2) housle – čtyři korunky, 3) příliš krátký a široký hřeben, 4) špatný průběh ridge, 5) korunky nejsou symetrické, 6) korunky jsou příliš nízko, 7) příliš mnoho korunek a ne oboustranně symetrických.